ce w branży fotowoltaicznej. Do prawidłowej instalacji paneli słonecznych potrzebny jest najpierw projekt, którego wykonaniem zajmują się specjaliści z branży fotowoltaicznej, żeby właściwie dopasować ogniwa i ich rodzaj do warunków budynku. Panele fotowoltaiczne są montowane zarówno w domach prywatnych, jak i w fabrykach. Istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli słonecznych, gdzie załatwianiem formalności mogą zajmować się również firmy oferujące usługi montażowe paneli. Montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez zespół wyszkolonych specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę oraz narzędzia umożliwiające właściwą instalację ogniw słonecznych. Firmy montujące panele słonecznego często oferują także usługi naprawcze w ramach gwarancji montażowej.
Czym są kolektory słoneczne
Zadaniem paneli słonecznych, które składają się z ogniw fotowoltaicznych, jest przekształcanie energii padającego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zaś głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest przemiana energii słonecznej w energię cieplną. Zarówno ogniwa fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego, jednak zasada ich działania jest różna. Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słonecznego mogą służyć do ogrzewania wody w budynku. Rodzaje energii pozyskiwane z kolektorów i ogniw fotowoltaicznych są więc różne. Firmy działające w branży fotowoltaicznej zajmują się więc świadczeniem takich usług, jak montaż paneli słonecznych, które na skutek działania zjawiska fotowoltaicznego stanowią dodatkowe źródło prądu elektrycznego. Kolektory słoneczne mogą być za to wykorzystywane do ogrzewania wody lub wspierania układu grzewczego w budynku. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szersze zastosowanie, ponieważ wytwarzają energię elektryczną.
Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych
Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane w budowie paneli słonecznych, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie budową i materiałami, z których zostały wykonane. Ogniwa słoneczne pierwszej generacji, inaczej zwane grubowarstwowymi, mogą być monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i są wytwarzane z krzemu, natomiast polikrystaliczne ogniwa są nieco mniej wydajne, ale też tańsze w produkcji. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, są tańsze w produkcji niż ogniwa krzemowe, a ich budowa zapewnia im elastyczność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako elementy budowlane. Można wyróżnić jeszcze ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, które bazują na różnego rodzaju technologiach, ale ciągle są prowadzone badania nad tym typem ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji są tymi, które można zobaczyć na dachach budynków i w elektrowniach słonecznych.
Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej
Panele fotowoltaiczne pozyskują energię elektryczną z przetwarzania promieniowania słonecznego za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Oznacza to, że energia elektryczna produkowana przez ogniwa słoneczne pochodzi z odnawialnego źródła energii, jest więc to rozwiązanie zdecydowanie ekologiczne. W Polsce istnieje specjalna organizacja zwana w skrócie PSES. Rozwinięciem tego skrótu jest Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej. Towarzystwo to zostało założone w 1994 roku i jego celem jest promowanie korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej rozpowszechnia ideę wykorzystywania energii słonecznej. Ciekawostką dotyczącą tego stowarzyszenia jest to, że ma ono charakter całkowicie dobrowolny i samorządowy o celach niezarobkowych. Głównym celem tego stowarzyszenia jest więc zachęcanie ludzi do korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej swoją siedzibę posiada w Warszawie i zajmuje się wydawaniem kwartalnika, który nosi tytuł Polska Energetyka Słoneczna.